Zrzut ekranu 2022-10-5 o 23.33.44

DRUŻYNA SZERSZENI, CZYLI JAK ĆWICZYMY Z MALUCHAMI?

Treningi dla dwulatków? Koszykówka dla dzieci, które nie tak dawno nauczyły się chodzić? Jak to możliwe?
 Czas skończyć wewnętrzny dialog – odpowiadamy na wszystkie nurtujące rodzica pytania.

Słoneczka i Szerszenie – tak nazywają się najmłodsze grupy trenująca w Akademii Lajkers. W zajęciach uczestniczą nawet kilkunastomiesięczne maluchy, a górna granica wieku to 3 lata. Przez cały czas trwania treningu dziecku towarzyszy rodzic lub opiekun, razem uważnie słuchają poleceń trenerów, razem wykonują kolejne ćwiczenia, razem uczestniczą we wszystkich zabawach, razem poznają i doświadczają.

Sportowy debiut

Początki zwykle bywają trudne, nie inaczej jest przy okazji treningowych debiutów. Szczególnie jeśli początkującemu sportowcowi niedawno udało się po raz pierwszy wymówić słowo “mama” ;). Przestrzeń sali gimnastycznej, nowi koledzy i koleżanki, ciocie i wujkowie, a także trenerzy prowadzący zajęcia. Nieznane dotąd sprzęty, zabawy, zasady organizacji, reguły gier… Jak się w tym połapać?

Daj dziecku czas

Przede wszystkim na zajęciach małe Szerszenie muszą czuć się komfortowo, poznać nowe otoczenie, przyzwyczaić się do grupy i nabrać odwagi. Oczywiście w każdej grupie znajdą się dzieci śmiałe, którym okres wprowadzający nie będzie w ogóle potrzebny. Ale czas potrzebny będzie nie tylko przy aklimatyzowaniu się na treningach. Również uczenie się nowych sprawności będzie dla malca nie lada wyzwaniem. Pomagaj mu, tłumacz, bądź cierpliwy.

Słowo klucz: ROZWÓJ

Rozwój motoryczny dziecka to proces bardzo dynamiczny. Maluch posiadający podstawowe zdolności lokomocyjne każdego dnia uczy się nowych sprawności, jego ruchy stają się bardziej precyzyjne, a postawa coraz bardziej wyprostowana. I choć złoty okres rozwoju wszystkich cech motorycznych Twojego dziecka przypadnie dopiero za kilka lat (w wieku 7-12 lat), nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz rozpocząć pracę nad koordynacją wzrokowo-ruchową, równowagą czy gibkością. Obserwuj progres swojego Szerszenia i zrób wszystko, aby systematyczne ćwiczenia stały się Wasza codzienną rutyną.

Trenuj razem ze mną

Twojego malucha rozpiera energia? Biega, skacze, wspina się na meble, zagląda w każdy zakamarek i nieustannie domaga się uwagi? Wykorzystaj tę cudowną, dziecięcą energię. Postaraj się znaleźć czas na wspólne ćwiczenia. Kreuj wyzwania, wymyślaj zabawy, ponownie bądź dzieckiem. A jeśli brakuje Ci pomysłu na sportowe zabawy… Poproś trenerów Lajkers o zestaw zabaw dopasowany do Waszych potrzeb i możliwości.

Świeć przykładem

Dzieci uczą się większości rzeczy nie przez to co do nich mówimy, ale przez obserwację tego co robimy. To dlatego tak ważną rolę w naszych treningach pełnią opiekunowie, którzy na każdych zajęciach pomagają w rozumieniu poleceń, demonstrują, animują i bawią się razem z dzieckiem. To nie tylko świetna droga nauki nowych sprawności, ale również sposób na zacieśnienie więzi pomiędzy dzieckiem i opiekunem.

To nie mój dzień

Twoje dziecko uwielbia lajkersowe treningi, w sobotni poranek czeka w gotowości, ale gdy wybija godzina treningu zaczynają się schody. Ciężko o koncentrację i zaangażowanie malca, zaczyna się marudzenie i szlochanie. Cóż – takie sytuacje są wpisane w aktywność najmłodszych dzieci. Oczywiście warto kilkukrotnie zachęcić dziecko do wspólnej zabawy, ale nic na siłę. To po prostu nie Wasz dzień.

Nawyki na całe życie

Każde ćwiczenie, każdy trening to mały krok w stronę świetlanej przyszłości Twojego dziecka, a sport to naprawdę świetny, choć wymagający nauczyciel. Przy odpowiednim wsparciu opiekunów i kadry trenerskiej mały Szerszeń nauczy się cierpliwości i współpracy. Stanie się bardziej pewny siebie i niezależny. Będzie chętnie próbował nowych zadań i śmiało podejmował decyzje. Nauczy się wychodzić poza strefę komfortu i radzić sobie z niepowodzeniami. Wreszcie odkryje radość płynącą z uprawiania sportu, z masowej produkcji endorfin (zwanych hormonami szczęścia) po zakończonym treningu, z przebywania w grupie współdzielącej tę samą pasję czy osiągania swoich małych sportowych szczytów. To kapitał bezcennych umiejętności na całe życie.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *